ثبت نام اعضا | ورود اعضا

نرم افزار مدیریت مطب دکتر خوب

چکیده:

استفاده از قابلیت های فناوری اطلاعات به منظور انجام امور روزمره در همه جلوه های زندگی هر روز نمود بیشتری می یابد .حوزه پزشکی نیز از این موضوع مستثنی نبوده و حتی به عنوان یکی از زمینه های پیشرو ، با ایجاد رشته دانشگاهی انفورماتیک پزشکی به این موضوع پرداخته است.

نرم افزار مدیریت مطب دکتر خوب به عنوان یک ابزار کاربردی ، قابلیت استفاده از ظرفیت های حوزه IT را در خدمت به پزشکان فراهم نموده است .این نرم افزار می تواند مستقل از نوع تخصص پزشک طیف وسیعی از نیازمندی ها مطب را پوشش دهد .نگهداری و بازیابی اطلاعات بیمار در هنگام مراجعه وی ، ضمن حفظ سهولت و سادگی و با در نظر داشتن مشغله پزشک در هنگام ویزیت بیمار مهمترین شاخصه این سامانه است که علاوه بر کمک به پزشک برای تشخیص و درمان بهتر ، حس اعتماد را در بیمار ایجاد می کنند . علاوه بر این تولیدکنندگان این نرم افزار آمادگی دارند تا در اسرع وقت نیازهای خاص پزشکان محترم که در نسخ پایه این نرم افزار دیده نشده است را به آن بیافزایند تا ضمن توسعه قابلیت های نرم افزار حداکثر رضایتمندی از عملکرد آن توسط کاربران فراهم آید.

 

معرفی نرم افزار :

مبنای این سامانه بر دو بخش کلی میز کار منشی و میز کار پزشک استوار گردیده است .

میز کار منشی (تصویر 2) محل انجام نوبت دهی ، تشکیل پرونده و پذیرش بیمار است . در این بخش امکان دریافت اطلاعات مفصلی از بیمار شامل اطلاعات شناسنامه ای ، سوابق بیماری ،حساسیت دارویی ، معرف بیمار و..... را داراست که البته تکمیل همه آنها الزامی نبوده و برای پذیرش بیمار صرفا ثبت نام خانوادگی . سال تولد الزامی می باشد . در اولین مراجعه بیمار برای وی پرونده تشکیل شده و در مراجعه های بعدی با استفاده از ابزار جستجو پرونده وی پیدا و بارگزاری می گردد .

 

تصویر2

 

میز کار پزشک (تصویر3)محل مورد استفاده پزشک برای مشاهده سوابق بیمار ، ثبت اطلاعات مراجعه و ویزیت فعلی می باشد.در این صفحه همواره پزشک لیست بیماران حاضر را در بالا مشاهده نموده و با استفاده از کلید سوابق می تواند اطلاعات مراجعات قبلی بیمار را مشاهده نماید . در بخش پایین نیز پزشک اطلاعات مربوط به مراجعه فعلی بیمار را وارد می نماید . این اطلاعات شامل شکایات بیمار ، شرح بیماری ، اقدامات تشخیصی مورد نیاز پزشک ، دارو ها و توصیه های پزشک می باشد . برای تسریع و تسهیل ورود اطلاعات برای هریک از این موارد یک کد در نظر گرفته شده است تا پزشک در زمان ورود اطلاعات حتی الامکان از تایپ کردن بی نیاز باشد .همچنین با وجود ابزارهای جستجوی ساده و در دسترس نیازی به خاطر سپردن این کد ها وجود ندارد . هرچند با توجه به محدود بودن کد های مورد استفاده معمولا چند روز پس از استفاده از سیستم این کد ها به ذهن سپرده می شوند . برای هریک از این موارد می توان شرحی را نیز اضافه نمود که باز به منظور سهولت ورود اطلاعات می توان کلمات پر کاربرد طولانی را در بخش کلمات خود تکمیل اضافه نمود تا در زمان ورود اطلاعات با نوشتن بخشی از کلمه ، کلمه کامل ایجاد گردد .برای هر مراجعه بیمار می توان تعداد نامحدودی فایل اعمم از تصویر ، فیلم ، PDF و.... را ذخیره نمود.

تصویر 3

پس از تکمیل ثبت اطلاعات بیمار پزشک با فشردن دکمه ثبت این اطلاعات را در پرونده بیمار درج نموده و بیمار از مطب خارج می شود .

نکته مورد توجه در تمام بخش های نرم افزار بویژه صفحه پزشک ،درک مشغله پزشک و نیاز به سرعت عمل در ثبت اطلاعات و حفظ حداکثر سادگی برای ورود اطلاعات می باشد.

با توجه به ارائه برخی خدمات پزشکی در مطب نظیر کشیدن بخیه،شستشوی گوش ، گچ گیری ، سونوگرافی و ... در مطب پزشکان بخشی برای ثبت خدمات پزشکی تعبیه گردیده است (تصویر 4) . در این بخش پزشک می تواند از بین خدماتی که در اطلاعات پایه قبلا تعریف کرده است مواردی را به عنوان ارائه به بیمار ثبت نماید . این موارد علاوه بر ثبت در پرونده بیمار در صورت درآمدی مطب نیز درج می گردند . تعرفه بیمه و آزاد این خدمات در زمان تعریف توسط پزشک مشخص می گردد اما در زمان ارائه نیزمی تواند متغیر باشد

تصویر4

در این سامانه یک پانل پیامک با امکانات کامل تعریف مخاطب ، تعریف گروههای مخاطبین ، ارسال تکی و گروهی و گزارش ارسال و دریافت تعبیه شده است . همچنین می توان سامانه را برای ارسال اتومات پیام در مواقع مشخصی مانند هنگام پذیرش یا هنگام خروج بیمار از مطب یا ... تنظیم نمود.

گزارشات سیستم :

در یک سامانه اطلاعاتی گزارشات در واقع خروجی و محصول نهایی محسوب می گردد . به همین علت نیز در این سامانه سعی شده است تا نیازهای گزارشی مطب و پزشک در قالب 4 گزارش اصلی برطرف گردد (تصاویر 5 تا 8) . البته با توجه به ماهیت این گزارشات می توان بی نهایت شکل مختلف گزارشی را با استفاده از همین سه قالب اصلی ایجاد نمود .کلیه گزارشات سیستم قابلیت انتقال به Excel را دارند . با این حال و در صورت نیاز کاربران به گزارش دیگری ، تولید کنندگان آمادگی دارند تا در اسرع وقت گزارشات جدید را تهیه و به سیستم اضافه نمایند گزارشات اصلی این سیستم عبارتند از:

گزارش اطلاعات بیماران : در این گزارش روی کلیه آتم های اطلاعاتی که منشی مطب در زمان تشکل پرونده ورود اطلاعات نموده است می توان گزارش گرفت . به عنوان مثال لیست بیماران مرد متولد 1345 تا 1355 که در تیرماه 94 مراجعه نموده اند و یا لیست بیمارانی که در نام خانوادگی آنها عبارت "زاده" وجود دارد و توسط آقای دکتر محمدی معرفی شده اند را می توان از این گزارش استخراج نمود .

گزارش پرونده بیماران : این گزارش علاوه بر اطلاعات بیمار روی مندرجات پرونده وی نیز اعمال می گردد . به عنوان مثال لیست بیماران 35 تا 45 ساله که با شکایت درد زانو مراجعه نموده اند و از آنها MRI به عمل آمده را می توان از این گزارش استخراج نمود

گزارش درآمد : این گزارش برای محاسبه درآمد حاصل از ویزیت و خدمات پزشکی مطب در یک بازه تاریخی (از یک روز تا ....)تهیه شده است. در این گزارش همچنین میتوان درآمد خدمات مختلف پزشکی را به تفکیک نیز مشاهده نمود

گزارش عملکرد بیمه : در این گزارش می توان تعداد پذیرش را به طور سرجمع و همچنین به تفکیک هریک از بیمه های طرف قرارداد، برای یک بازه تاریخی مشاهده نمود .

 

تصویر5

­­

تصویر6

 

تصویر7

 

تصویر8

 

امکانات سیستم :

در بخش امکانات ابزارهایی مانند تعریف کاربران و تعیین حقوق دسترسی آنان ، کلمات خود تکمیل و تهیه و بازگردانی نسخ پشتیبان تعبیه شده اند.

امکانات آتی سیستم :

یک سامانه نرم افزاری برای ادامه حیات نیاز به پویایی دارد . به علت تولید کنندگان سامانه دکتر خوب مرتبا در حال نیاز سنجی و تولید امکانات جدید برای نرم افزار می باشند . فهرست ذیل اقدامات در حال انجام فعلی است

 

پاسخ به برخی پرسش های متداول مشتریان:

این سامانه به چه زبانی و برای چه محیطی تولید شده است ؟

سامانه مدیریت مطب دکتر خوب با بانک اطلاعاتی Microsoft SQL Server 2012 و زبان برنامه سازی Embarcadero Delphi XE4 برای پلاتفرم های ویندوز تولید شده است و می تواند تک یا چند کاربره استفاده گردد .البته در آینده نزدیک یا داشبود اندرویدی به منظور تهیه برخی گزارشات از طریق تلفن هوشمند به آن اضافه خواهد شد

چه سخت افزاری برای استفاده از این نرم افزار مورد نیاز است ؟

اغلب رایانه های رومیزی یا لب تاپ های معمول دارای حداقل سخت افزار مناسب می باشند .برای اجرای مطلوب نرم افزار حداقل یک پردازنده دو هسته با فرکانس 1.4 GHz و 4 GB رم و حدود 3 GB حافظه هارد دیسک کافی است.

چگونه می توان این سامانه را ارزیابی کرد ؟

برای اطمینان از کارایی نرم افزار ، در صورت تمایل نرم افزار به مدت یک ماه می تواند بصورت آزمایشی در محل مشتری نصب گردد تا در پایان این مدت ارزیابی مناسبی از آن بدست آید.

نحوه پشتیبانی نرم افزار چگونه است ؟

این سامانه از تاریخ نصب قطعی به مدت 6 ماه تحت خدمات گارانتی و تا زمان تمایل کاربر تحت خدمات پس از فروش با شرایط مندرج در قرارداد فی مابین می باشد چنانچه مشتری دسترسی اینترنت را در محل نصب نرم افزار تهیه کند پشتیبانی بصورت بلادرنگ و 724 بوده و در غیر اینصورت حداکثر 2 ساعت پس از اعلام مشکل برای رفع آن اقدام خواهدشد .

بروزرسانی نرم افزار چگونه انجام می گیرد ؟

پس از تهیه نسخ جدید سامانه به کلیه کاربران آن اطلاع رسانی خواهد شدو نرم افزار جدید را می توان وب سایت دکتر خوب دانلود و استفاده نمود .

در حال حاضر از نرم افزار دیگری استفاده می نماییم . آیا امکان انتقال اطلاعات به نرم افزار دکتر خوب وجود دارد؟

پاسخ به این سئوال بستگی به نرم افزار فعلی و میزان تعامل تولید کننده آن دارد . اما میتوان امیدوار بود که بخش قابل توجهی از اطلاعات انتقال یابد .

آیا این نرم افزار تا کنون مورد بهره برداری قرار گرفته است ؟

بله این نرم افزار در حال حاضر توسط تعدادی از پزشکان در شهر مشهد مورد بهربرداری قرار گرفته است . لیست این پزشکان پس از اخذ اجازه از آنان قابل انتشار می باشد.