ثبت نام اعضا | ورود اعضا

خواب آرامش بخش

خواب آرامش بخش

برخي تاثيرات مهم خواب بر سلامت :

 1. اثر بر يادگيري و حافظه : خواب به مغز کمک مي کند اطلاعات جديد را از طريق فرآيندي به نام " تثبيت خاطره " ثبت کند. عملکرد در برخي کارهاي فکري با ميزان خواب REM ( دوره اي از خواب که با حرکت سريع چشم يا با رويا ديدن همراه است) درفرد مرتبط میباشد و افراد پس از يک خواب خوب ، شيوه هاي خلاقانه تر و خردمندانه تري را ارائه مي دهند.
 2. اثر برسوخت و ساز و وزن: اينکه ازدياد وزن برخواب تاثير منفي دارد، نشان داده شده است ولي رابطه عکس آن نيز صادق است. بطوريکه محروميت مزمن از خواب ، ممکن است از طريق تغيير دادن سوخت و ساز بدن ، باعث اضافه وزن شود. کمبود خواب همچنين سطح " لپتين" – هورمون مهار اشتها- را ميکاهد و بر ميزان " گرلين" – هورمون تحريک اشتها- مي افزايد.
 3. هوشیاری: کمبود خواب برميزان هوشياري افراد در حين کار اثر گذاشته و ميتواند باعث بروز خطا و اشتباه در کار و بروز حوادث مختلف گردد.
 4. خلق و خو و کيفيت زندگي : کمبود خواب مي تواند به بروز علايمي چون تحريک پذيري ، بي قراري ، ناتواني در تمرکز و کج خلقي منجر شود که بيانگر وجود مشکلات رواني مانند اضطراب و افسردگي هستند.
 5. سلامت قلب و عروق : خواب بر مواردي چون ازدياد فشار خون و افزايش سطح برخي هورمونها، اختلالات ريتم قلب ، افزايش اضطراب و ديابت نوع دو همراه است.
 6. دفاع از بدن و پيشگيري از سرطان : محروميت از خواب ،‌کارکرد ايمني را تغيير ميده واز جمله فعاليت سلولهاي ايمني کشنده عوامل مهاجم رامي کاهد.

روشهاي دستيابي به خواب آرامش بخش کدام اند؟

 چند اصل مهم براي داشتن خواب راحت عبارتند از اينکه: رختخواب  بايد به گونه اي مناسب و راحت  باشد که وزن را به خوبي تحمل کند. هميشه دلچسب ترين خواب ها بعد از خستگي بدنبال يک فعاليت سبک ورزشي هم چون پياده روي ساده يا نرمش بدني مي باشد، خواب پس از يک حمام ولرم بسيار دلچسب است، از اين طريق آلودگي هاي سطحي پوست از بين رفته و پوست در هنگام خواب با افزايش رد و بدل دما در رفع خستگي عملکرد مهم خود را نشان ميدهد. با شکم پر به رختخواب نرويد، ساعت خواب خود را فيکس کنيد و همان چند ساعت محدود خواب شبانه خود را ساعت بندي کنيد بدين معنا که شب سر يک ساعت مقرر به رختخواب رفته و ساعت بيداري خودرا هم دقيقا سر ساعت قرار دهيد.

اگر مي خواهيد به راحتي ميزان خواب مورد نياز بدن خود را کنترل نماييد، مطالب ذيل را مطالعه فرماييد:

 1. ساعت معيني را براي بيدار شدن از خواب مشخص نماييد و زنگ ساعت را روي آن تنظيم کنيد مي توانيد مدتي قبل از ساعت مورد نظر بيدار شده و به تدريج از جاي خود بلند شويد.
 2. از مصرف الکل، کافئين ، سيگار و ساير داروهايي که سبب ايجاد بي خوابي مي شوند پرهيز نماييد. اگر داروي خاصي مصرف ميکنيد براي قطع یا ادامه آن حتما با پزشک خود مشورت نماييد.
 3. هر شب هر زمان که احساس خستگي و خواب آلودگي به شما دست داد ،‌به رختخواب برويد. اگر احساس کرديد که به سرعت خوابتان نمي برد ، کتاب بخوانيد و يا کاري که نياز به فعاليت فيزيکي کم و فعاليت چشمي بالا دارد را انجام دهيد تا چشمانتان کم کم خسته شوند.
 4. سعي کنيد در طول روز نخوابيد. البته يک چرت کوچک در حد 10 تا 15 دقيقه بلامانع است . همانطور که مي دانيد چرخه ي يک خواب کامل و عميق 90 دقيقه به طول مي انجامد. بنابراين هرچقدر در طول روز استراحت نکنيد، شب ها بهتر به خواب مي رويد.
 5. براي جبران ميزان خواب ،‌زمان به خواب رفتن را تعديل کنيد
 6. شب موقعي بخوابيد که تا صبح چيزی در حدود 7 تا 9 ساعت وقت براي خوابيدن داشته باشيد اگر از شنبه تا پنج شنبه کار ميکنيد
 7. اگر بصورت مکرر از تنباکو ، و يا الکل استفاده ميکنيد ، طبيعي است که وقتي مصرف آن راقطع مي نماييد، مشکلاتي در زمينه ي خوابيدن برايتان بوجود مي آيد . بنابراين بايد خيلي قبل از اينکه تصميم به کنترل ميزان خواب مورد نياز بدن خود بگيريد، مصرف اين مواد را قطع کنيد تا بدنتان به شرايط جديد عادت کند.
 8. سن افراد در ميزان خواب آنها تاثير مي گذارد. البته فاکتورهاي زيادهي هستند که در اين امر دخيل مي باشند. اما دانشمندان بر اين باورند که هرچقدر سن افراد بالاتر مي رود( تا 60 سالگي) به ميزان خواب کمتري نياز پيدا ميکنند. در اين ميان نوزادان به 16 ساعت خواب ، نوجوانان 9 ساعت و بزرگسالان 8-6 ساعت خواب نياز دارند.
 9. اگر زياد بي خوابي کشيده باشيد، شب هاي بعد به ميزان خواب بيشتري نياز پيدا ميکنيد.
 10. ميزان خواب خانم ها در زمان بارداري افزايش پيدا ميکند.
 11. اگر در خوابيدن مشکل داريد ، خرناس مي کشيد و در خواب بيش از اندازه تحرک داريد، اين امکان وجود دارد که مبتلا به يکي از اختلالات خوابيدن باشيد . در اين صورت بايد به پزشک مراجعه نماييد.ضمنا می توانید   با فعال کردن پیامک مربوطه  در مورد این مشکل و راه درمان ان به سادگی اطلاعات کسب نمایید

 

"ترتیبی که "دکتر خوب " برای خواندن مطالب مبحث " خواب " به شما پیشنهاد میکند :

حداقل و خداکثر خواب شبانه روز

خواب آرامش بخش