ثبت نام اعضا | ورود اعضا

ضد آفتابهای مختلف

ضد آفتابهای مختلف

آیا ژلهای بی رنگ ضد آفتاب نیز قدرت محافظت در برابر افتاب را دارند؟

 انواع مختلفی از محصولات ضد آفتاب وجود دارد و در کل آنها را به دو دسته کلی تقسیم می کنند، ضد آفتاب های فیزیکی ( غیر شیمیایی ) و ضد آفتاب های شیمیایی.

ضد افتاب های فیزیک آنهایی هستند که دارای موادی چون اکسید روی،اکسید تیتانیوم ، اکسید آهن ، تالک ، کائولین و کالامین هستند که نور خورشید را در طیف های ماوراء بنفش و مادون قرمز و نور مربی را یا پراکنده و منعکس می کنند و یا جذب می کنند. ضد آفتابهای شیمیایی دارای موادی هستند که بر اساس خواص شیمیایی خود برتغییر طول موج بخشهای مضر نور و تبدیل ان به بخش غیر مضر عمل می کنند و شامل موادی می باشدند که برعلیه انواع امواج ماورای بنفش عمل می نمایند.

در حال حاضر ، انواع کرمهای محافظUV-A دارای یک محافظ نور خورشید غیر شیمیایی مانند اکسید روی یا دی اکسید تیتانیوم و یا کرم ضد آفتاب آووبنزن Avobenzon  می باشد.

با توجه به نکات اشاره شده فوق باید گفت که محصول ضد آفتاب با هر رنگ و حالت اعم از ژل ، کرم ، لوسیون و یا اسپری بسته به درجه محافظت کنندگی و نیز نوع طول موج آنست که اهمیت می یابد(UV-Aو UV-B  ویا هر دو – که قانونا باید روی محصول ذکر گردد.)

 

آیا کرمهای ضد آفتاب مقاوم در برابر تعریق و آب ( ضد آب) کارایی و اثر بخشی لازم را دارند؟

  محصولات ضد آفتاب دارای خاصیت ضد آب یا مقاوم در برابر آب وجود دارند که کارایی مناسبی را دارا بوده و بالاخص توصیه می شود که در انتخاب نیز از محصولات دارای این خواص ، استفاده گردد تا در صورت تعریق یا مواجهه با آب بطور موقت ، اثر حفاظتی ضد آفتاب از دست نرود.

 لازم به توضیح است که کرمهای ضد آفتاب مقاوم به آب در عرض 40 دقیقه و موارد ضد آب در عرض 80 دقیقه تماس با آب بصورت تعریق و هنگام شنا و.... پاک می شوند و باید تجدید شوند.

 

زمان ماندگاری اثر ضد آفتاب ها چقدر است و درصورت تداوم حضور در زیر آفتاب ، هرچند وقت یکبار باید آنرا تمدید نمود؟

 زمان ماندگاری اثر محصولات ضد آفتاب موجود در حال حاضر در حد 2 و نهایتا 3 ساعت است و توصیه می شود که حتما پس از این مدت ، در صورت تداوم حضور در زیر آقتاب ، هر دو ویا حداکثر سه ساعت یکبار باید مجددا به نواحی در معرض نور آفتاب یا در معرض uv ضد آفتاب زده شود.

 اخیرا برخی محصولات نیز در بازار عرضه شده اند که ادعا می شود تا 6 ساعت نیز اثر حفاظتی خود را حفظ می کنند اما هنوز این مساله رسما مورد تائید قرار نگرفته است. در نسل جدید ضد آفتابها ، ارتقای مدت زمان ماندگاری اثر حفاظتی محصولات نیز مورد توجه است.

 

آیا برروی ضایعات پوستی ( جوش، لک ، اگزما و...) می توان ضد آفتاب استفاده کرد؟

 استفاده از هر کرم و ماده ای بر روی ضایعات پوستی باید با مشورت پزشک مربوطه صورت گیرد.البته با توجه به حساس بودن پوست در نواحی دارای جوش و اگزما ، ضد افتابهای مخصوص آنها و با SPF بالای 30 توصیه می شود . اگر پوستتان چرب است و یا مستعد آکنه می باشد، از کرم های دارای پایه آب یا الکل استفاده کنید. ضد آفتاب دارای پایه الکل را نباید به هیچ وجه برای پوستهای ملتهب یا دارای اگزما بکار برد.

 

ترتیبی که "دکتر خوب " برای خواندن مطالب مبحث " ضد آفتاب" به شما پیشنهاد میکند :

  1. ضرورت استفاده از ضد آفتاب
  2. ضدآفتابهای مختلف