ثبت نام اعضا | ورود اعضا

نحوه راه رفتن و ایستادن

نحوه راه رفتن و ایستادن

درست نشستن ، درست ايستادن و درست راه رفتن در جلوگيري از کمردرد موثر است . عدم رعايت اصول بيومکانيک و استاندارد در حالت هاي مختلف بدن ، باعث ايجاد قوس غير طبيعي ، فشار نامناسب به استخوانها و مفاصل و در نهايت کمر درد و دردهاي استخواني خواهد شد.

همانطور که نقش تغذيه ،‌ورزش و عدم استفاده از دخانيات در سلامتي انسان حائز اهميت است ،‌حالت ها و وضعيت هايي که انسان در فعاليت هاي مختلف به خود ميگيرد. براي حفظ سلامتي او بسيار مهم   است

وضعيت و فرم صحيح قرار گيري اندام ها هنگام فعاليت هاي روزانه و هنگام استراحت به شما کمک مي کند کارهايتان را با انرژي بيشتر و استرس و خستگي کمتري انجام داده و هنگام استراحت ،‌آرامش داشته باشيد.

از جمله عواملي که باعث ايجاد وضعيت نادرست در بدن يا عدم صحيح قرار گيري آن در حالت هاي مختلف مي شوند . مي توان به سوانح و مصد وميت ها ،چاقي و اضافه وزن ، تشک نامناسب در هنگام خواب ، مشکلات بينايي ، کفش نامناسب و پاشنه بلند ،عادات غلط نشستن ، ايستادن و خوابيدن ، اعتماد به نفس پايين ، عضلات ضعيف و انعطاف ناپذير ، طراحي نامناسب محل کار ، تکيه گاه نامناسب ... و اشاره کرد.مهمترين بخش بدن که نقش بسزايي در وضعيت درست بدن و ايستايي ايفا مي کند، ستون فقرات است . ستون فقرات داراي قوس هاي طبيعي است که بايد آنها را وضعيت طبيعي خودشان همواره حفظ کرد. ميان مهر هاي کمر ، ديسک کمر واقع است که در واقع نقش ضربه گير را ايفا ميکند. با فشار بيش از حد و نامناسب به ستون فقرات ، ديسک کمر تحت فشار قرار گرفته و در جايگاه خود جابجا مي شود، در اثر اين جابجايي ، اعصاب اطراف آن تحريک شده و درد بوجود مي آيد.

ايستادن صحيح :

نگاهتان به جلو باشد، سر را بالا و به سمت جلو نگه داريد و چانه را کمي به داخل بدهيد.قفسه سينه را به جلو کشيده و استخوان کتف را عقب نگه داريد.زانو ها را صاف نگه داشته و سر را به سمت سقف بکشيد.شکم را داخل بدهيد.

پايين تنه را به عقب و يا جلو کج نکنيد.راست قامت و محکم بايستيد .اين حالت به شما اعتماد مي بخشد.

سعي کنيد طولاني مدت در يک وضعيت نايستيد.در صورت اجبار به اين کار ، يک پاي خود را با قرار دادن روي يک بلندي يا چهار پايه ، بالاتر نگه داشته و پس از مدتي جاي آنها را با يکديگر عو ض کنيد.وزن خود را به هنگام ايستادن روي هر دوپا پخش کنيد. پاها را به اندازه عرض شانه ،‌کمي کمتر ، از هم باز کنيد و سعي کنيد بيشترين وطن خود را بر روي انگشتان شست منقل کنيد نه بر روي پاشنه ها، در آخر کفش راحت ، استاندارد با پاشنه کوتاه به پاکنيد .چرا که پاي شما قلب دوم شماست. کفش هاي شما نقش مهمي در ايستادن ، راه رفتن و سلامتي تان دارند

راه رفتن صحیح:

سر بالا و مستقيم باشد ، شانه هاي هم سطح و ساير اندام کشيده و در راستاي بدن قرار گيرند. از حرکت طبيعي بازوها هنگام راه رفتن جلوگيري نکنيد. پاها را در يک راستا و موازي هم قرار داده و به اطراف منحرف نکنيد.

 براي رفع کمر درد بايد نحوه درست راه رفتن، نشستن ، ايستادن و حتي خوابيدن را رعايت کرد و اعمال فيزيوتراپي و حرکت درماني را از طريق ورزش فرا گرفت . براي جلوگيري از کمر درد هيچ وقت براي مدت طولاني در يک وضعيت ثابت نمانيد و هرچند وقت يک بار وزن خود را از يک پا به پاي ديگر منتقل کنيد. درموقع ايستادن در يک مکان به مدت طولاني مثل ايستادن در صف، ايستادن در آشپزخانه و اتو کردن، بايد يک پاي خود را روي يک پله قرار داد و در صورت فقدان سطح بالاتر ، يکي از پاها را جلو گذاشت. افراد بايد از ايجاد قوس غير طبيعي در کمر خودداري کنند. زيرا به طور معمول در حالت ايستاده بيشتر افراد دچار اين مشکل مي شوند و لازم است که يکي از پاها کمي جلوتر باشد. مواقع بالا و پايين رفتن از پله ها سعي کنيد پاي خود را در محل مناسبي قرار دهيد. خانم ها نبايد از کفش پاشنه بلند استفاده کنند ، زيرا به منظور حفظ تعادل مجبورند که بالاتنه را به سمت عقب متمايل کنند و اين عمل باعث ايجاد قوس غير طبيعي و در نهايت کمر درد خواهد شد . پا قلب دوم افراد محسوب مي شود. بايد از کلش هاي راحتي استفاده کرد تا پا ، کمر و حتي گردن از دردهاي حاد و مزمن در امان بماند.

حجم کار زياد مثل ايستادن به مدت طولاني ، انجام فعاليت هاي جسماني بيش از حد توانايي ، رعايت نکردن اصول صحيح در فعايت ها را مي توان از عمده ترين علل افزايش کمر درد ، ذکر کرد و استراحت کافي به صورت نشستن يا خوابيدن صحيح را از اولين تمهيدات راي رفع کمر درد ، مي توان برشمرد. امروزه يکي از مشکلات شايع در جوامع کمر درد است . معمولا اين عارضه در قسمت تحتاني پشت بروز کرده و باعث دردي مزمن  در اين ناحيه مي شود. طبق آمار به دست آمده در ايالات متحده آمريکا ، کمر درد بعد از سرما خوردگي ، شايع ترين عارضه اي است که مردم با آن دست به گريبان هستند. زيرا اين عارضه علل فراواني چون علل بيو مکانيکي ، علل عصبي و علل باليني دارد و حتي مربوط به عادات ساده در زندگي روزانه نيز  مي تواند باشد . از اين رو علم پزشکي به کمک علومي چون تربيت بدني عزم خود را بر آن داشته تا درصدد رفع اين عارضه برآيند . شيوع اين عارضه در بين ورزشکاراني از قبيل وزنه برداران، بالرين ها ، بازيکنان فوتبال ، بازکنان رشته هاي پرشي مانند : واليبال ، برش ارتفاع و بسياري از ورشکاران ديگر مشاهده ميشود. پس بازتواني و پيشگيري از اين عارضه مد نظر ورزشکاران نيز قرار ميگيرد تا بتوانند هرچه زودتر به فعاليتهاي عادي و حرفه اي خود بدون احساس هيچ مانع يا دردي برگردند.

 

"دکتر خوب" خواندن مطالب زیر را که با مطلب این نوشتار مرتبط است به شما پیشنهاد میکند:

پوکی استخوان ، بیماری خاموش