ثبت نام اعضا | ورود اعضا

حداقل و حداکثر خواب شبانه روز

حداقل و حداکثر خواب شبانه روز

حداقل و حداکثر خواب شبانه روزي چه ميزاني است؟

 

نياز به خواب در افراد مختلف متفاوت است. برخي افراد براي سرحال شدن بايد 9 ساعت بخوابند . برخي ديگر نياز به 6 ساعت خواب دارند اما براي بشتر افراد حدود 7 تا 8 ساعت خواب کافي است.

 

ميزان خواب مورد نياز افراد متفاوت است . به گونه اي که مي توان گفت مهمترين عامل در تعيين ميزان خواب طبيعي در افراد مختلف " وراثت " است . برخي افراد به طور ژنتيکي کم خواب و بعضي هم پرخواب هستند.اما تحقيقات نشان داده که خواب کمتر از 6 ساعت و بيشتر از 9 ساعت در سلامت فرد اثر منفي ميگذارد.

 

بسته به سن ،‌ميزان خواب متفاوت است:

 

در هرحال با توجه به تفاوت ميزان خواب هر کودک بعد از مدتي حساب آن دست والدين مي آيد اما در اين زمينه محققان باز هم والدين را تنها نگذاشته و با تخمين مقدار خواب بچه ها در سنين مختلف والدين را در اين زمينه ياري داده اند:

 

·         نوزاد يک روزه تا يک ماه:

 

نوزادان معمولا بين 15 تا 18 ساعت در شبانه روز مي خوابند. اما دوره خواب آنها کوتاه و حدود دو تا چهار ساعت است. کودکان نارس معمولا به خواب بيشتري نياز دارند و با توجه به اينکه نوزادان هنوز ساعت بيولوژيک دروني يا ريتم شبانه روزي ندارند. الگوي خواب آنها به چرخه روز و شب ارتباط ندارد. در حقيقت نياز‌آنها به خواب اصلا قابل پيش بيني نيست و در اين مورد هم کاري از کسي ساخته نيست.بايستي اين دوران با صبر و خونسردي بگذرد. به عبارتي والدين بايستي با ساعت کودک تنظيم شوند چون خواب کودک در اين دوران قابل تنظيم نيست.

 

·         نوزاد يک تا دوماه:

 

در اين دوران که خنده و هيجانات کودک شروع مي شود. الگوي خواب منظم تر مي شود و طولاني ترين دوره خواب چهار تا شش ساعت مي باشد که بيشتر بعد از ظهر هاست تا شب ، در اين دوران طولاني ترين بيدار باش دو ساعت است و بعد از آن خسته مي شود و مي خوابد. بايد به اين نياز کودک احترام بگذاريد. چون اگر بچه را زياده از حد بيدار نگهداريم تا خسته تر شود و راحت تر بخوابد. نتيجه عکس حاصل مي شود. در اين صورت کودک براي خواب مقاومت مي کند و ترشح هورمون هاي خاص موجب بيداري شبانه کودک  مي شود.

 

·         نوزاد سه تا چهار:

 

در اين دوران سه چهارم خواب کودک شبهاست و روزها با سه بار چرت کردن سپري ميشود. در اين دوران چرخه روز و شب کودک پايدارتر مي شود اما هنوز نظم ندارد و نمي توان برنامه مشخصي برايش تعيين کرد. در اين دوران کودک اجتماعي تر شده و تمايل بيشتري به بازي دارد به اين دليل در مقابل خواب شب مقاومت ميکند.

 

·         نوزاد چهار تا هشت ماه:

 

در اين دوران است که بايد الگوي خواب سالم را در کودک به وجود آورد. از آنجايي که در اين دوران الگوي خواب کودک به بزرگسالان شباهت بيشتري پيدا مي کند توجه کنيد که به نيازهاي خواب کودکتان حساس باشيد و سبک زندگي خود را با او هماهنگ کنيد. اگر تا دير وقت بيداريد و اورا هم  بيدار نگه مي داريد. اين يک عادت غلط است و کم خوابي برايش نهادينه مي کند که درست به اندازه سوتغذيه براي کودک مضر است.

 

به همين دليل براي کودک خود الگوي خواب منظمي در نظر بگيريد و به آن پايبند باشيد. بچه ها ممکن است در اين سن صبح ها زود بيدار شوند حدود ساعت 5 يا 6 و دوباره بخوابند.

 

-        کودکان شش ماهه حدود دو تا سه ساعت چرت روزانه دارند که معمولا اولين چرت آنها حدود 9 تا 10 صبح است و يک ساعت طول ميکشد. چرت بعدي 12 ظهر است و يک  تا دو ساعت طول ميکشد و چرت عصر گاهي بين سه تا پنج بعد از ظهر متغير است و مدت زمان متفاوتي دارد. محققان توصيه ميکنند هيچ گاه نگذاريد کودک بعد از سه بعد از ظهر بخوابد در عوض شب او را زودتر بخوابانيد.

 

·         نوزاد 9 تا 12 ماه:

 

کودک شب ها 10 تا 12 ساعت ميخوابد و دوبار در روز چرت مي زند ديگر به شير خوردن شبانگاهي نياز چنداني ندارد . با توجه به اينکه در اين دوران سومين چرت روزانه حذف مي شود ممکن است شبها زودتر بخوابد . البته اين مساله بسته به کودک فرق ميکند.

 

جالب اين است که در اين سن اگر فقط 20 دقيقه در مقدار خواب او تغيير اتفاق نيفتد بر روي رفتار او اثر زيادي دارد. هرگز به خاطر يک خواب کامل شبانه چرت بچه را حذف نکنيد چون اين عمل باعث خستگي و بدخلقي او شده و کودک شب سخت تر وبا مقاومت مي خوابد و تا صبح چند بار بيدار ميشود.

 

·         کودک يک تا سه سال:

 

در اين دوران چرت صبحگاهي او حذف مي شود و فقط يک بار در روز آن هم براي يک و نيم تا دو ساعت چرت مي زند. اين تغيير گاهي باعث دردسر مي شود چون براي بعضي کودکان يک بار چرت زدن کافي نيست و دوبار چرت زدن هم زياد است. اگر چنين کودکي داريد شب او را مي زودتر بخوابانيد تا استراحت کافي داشته باشد و از خير چرت صبحگاهي او بگذريد. اگر بچه هاي 21 تا 36 ماهه فقط يک بار چرت روزانه احتياج دارند که بين 1 تا 5/3 ساعت متغير است . اين کودکان معمولا بين 7 تا 9 شب مي خوابند و بين 6 تا هشت صبح بيدار مي شوند. براي کودکاني به اين سن بهتر است خواب شبانه و چرت آنها منظم باشد اما خيلي هم در اين موارد سخت گيري نکيند چون نتيجه عکس مي دهد.

 

·         کودک 3 تا 6 ساله:

 

معمولا در اين دوران کودکان نه شب به بستر مي روند و حدود شش تا هشت صبح بيدار ميشوند . اکثر بچه هادر سن سه سالگي هنوز چرت روزانه دارند ولي تا سن پنج سالگي اين چرت کوتاه تر و يا حذف مي شود. در اين دوران هم توجه به نياز خواب کودک از واجبات است.مهد کودک يا کلاس هاي ورزشي يا ... گاهي باعث حذف چرت عصر گاهي ميشود. در اين صورت بايد برنامه خواب شبانه بچه را تغيير دهيد( مثلا او را زودتر بخوابانيد ) و هيچوقت به اصرار چرت روزانه اورا حذف نکنيد. توجه کنيد که خواب تاثير زيادي برخلق و خوي کودک مي گذارد. کم خوابي باعث بروز مشکلات رفتاري مثل حالت تهاجمي ، تدافعي ،‌عدم پذيرش شرايط ، رفتار متضاد  و مخالف و گاهي بيش فعالي ميشود.

 

·         کودک 7 تا 12 سال:

 

در اين سنين با توجه به فعاليت هاي اجتماعي مدرسه و غيره زمان خواب شبانه ديرتر مي شود. و به حدود ساعت هشت تا 10 شب مي رسد. مقدار خواب هم بين 9 تا 12 ساعت در شبانه روز متغير است. توجه کنيد در اين سنين هنوز ميزان خواب کافي براي کودک اهميت ويژه اي دارد و کم خوابي باعث خواب اآلودگي روزانه کودک مي شود و ضعف درسي به همراه دارد.

 

اثرات خواب بر سلامت جسمي، روحي و ذهني چيست؟

 

 استراحت کافي يکي از ضروريات زندگيست. حتي يک شب خواب ناقص ، واکنش هايتان را کند کرده و عملکرد ذهنيات را با اختلال مواجه مي سازد. محروميت از خواب کافي بر روي سيستم ايمني بدن تاثير منفي گذاشته و به عنوان يکي از عوامل ايجاد بسياري از بيماري هاي جدي و خطرناک به شمار مي رود.

 

خواب کافي براي سلامت و کارکرد مناسب يک ضرورت است ولي با اين وجود،‌تغيير سبک زندگي به علت مشکلات زندگي شهري باعث شده است به خصوص در شهرهاي بزرگ خواب کم و ناکافي به شکل يک همه گيري در آيد. داشتن عادات غذايي صحيح و توجه به زمان خوابيدن و استراحت براي حفظ سلامت بدن مهم است تا بتواند مواد مغذي را جذب و مواد زائد را دفع کند.

 

براي سالم زيستن، بايد خواب راحت و آرامي داشته باشيم. موارد زير مي تواند تا حدي اهميت خوابيدن را مشخص نمايد:

 

Ø      ساعت 9 تا 11 شب : زماني است براي از بين بردن مواد سمي و غير ضروري که اين عمليات توسط آنتي اکسيدان ها انجام ميشود. در اين ساعت بهتر است بدن در حال آرامش باشد. در غير اين صورت اثر منفي بر روي سلامتي خود گذاشته ايد.

 

Ø      ساعت 11 تا 1 شب : عمليات از بين بردن مواد سمي در کبد ادامه دارد و شما بايد در خواب عميق باشيد.

 

Ø      ساعت 1 تا 3 نيمه شب: عمليات سم زدايي در کيسه صفرا، در طي يک خواب عميق به طور مناسب انجام ميشود.

 

Ø      ساعت 3 تا 5 صبح: عمليات از بين بردن مواد سمي در ريه اتفاق مي افتد. بعضي مواقع ديده شده که افراد در اين زمان ،‌سرفه شديد يا عطسه مي کنند.

 

Ø      ساعت 5 تا 7 صبح: اين عمليات در روده بزرگ صورت مي گيرد، لذا مي توانيد آن را دفع کنيد.

 

Ø      ساعت 7 تا 9 صبح: جذب مواد مغذي صورت مي گيرد، پس بهتر است صبحانه بخوريد .

کساني که اصلا صبحانه نمي خورند ، بهتر است عادت خود را تغيير دهند و در ساعت 9 تا 10 صبح صبحانه بخورند

دير خوابيدن و دير بلند شدن از خواب ، باعث ميشود مواد سمي از بدن دفع نشوند.

از نصفه هاي شب تا ساعت 4 صبح ، مغز استخوان عمليات خون سازي را انجام ميدهد.

 در ايام تعطيل ،‌بسياري افراد تا دير وقت بيدار مي مانند و بعد از اتمام تعطيلات ،‌با خستگي به سرکار مي روند. چون اعمال بدنشان دچار سردرگمي شده است و نميداند چه بايد انجام دهد.

پس هميشه ،زود بخوابيد و خواب آرامي داشته باشد.

 

 در صورتی که  از مشکل خرو پف وآپنه خواب رنج میبرید  میتوانید  با فعال کردن پیامک مربوطه  در مورد این مشکل و راه درمان ان به سادگی اطلاعات کسب نمایید

"ترتیبی که "دکتر خوب " برای خواندن مطالب مبحث " خواب " به شما پیشنهاد میکند :

حداقل و خداکثر خواب شبانه روز

خواب آرامش بخش