ثبت نام اعضا | ورود اعضا

ضرورت استفاده از ضد آفتاب

ضرورت استفاده از ضد آفتاب

 اشعه ماوراء بنفش از اشعه های قوی و دارای نفوذ خورشید است که به پوست آسیب می زند و موجب چروکهای عمیق،لک و آسیب های جدی تر مانند ضایعات خوش خیم ویا تومورهای سرطانی درپوست می شود.اشعه ماوراء بنفش  دارای طیف طول موجی از 100 تا400 نانومتر است که بسته به کوتاهتر شدن طول موج،نفوذپذیری آن هم بیشتر می شود.براساس این طیف طول موج،اشعه UV را به سه دسته UV-A،UV-B و UV-C تقسیم می کنند. UV-C که دارای بیشترین قابلیت نفوذبا کوتاهترین طول موج است،عموما از لایه ازون جو زمین عبور نمیکند وگرنه قابلیت آسیب زایی و سرطانزایی بیشتری دارد. UV-B هم عامل اصلی آفتاب سوختگی است و UV-A عامل برونزه کننده پوست می باشد.هرسه نوع UV قابلیت تغییر در ماده وراثتی یا همانDNA را دارند و می توانند هم عامل سرطان و هم علت پیری و چروکیدگی پوست باشند.

درکل آسیب های نورخورشید به پوست را می توان به شرح ذیل دسته بندی نمود:

·         آفتاب سوختگی (جزو اثرات فوری آفتاب برپوست محسوب می شود و ظرف چند دقیقه می تواند اولین علایم آن بروز کند)

·         التهاب و پوسته پوسته شدن(این عارضه اثر تاخیری آفتاب برپوست است که به نوعی ادامه همان آفتاب سوختگی است .التهاب پس از 3 الی 4 ساعت آغاز می گردد وبعد از گذشت 2 تا3 روز پوست حالت پوسته پوسته پیدا می کند ولایه فوقانی آن ضخیم میشود)

·         چین و چروک (ایجاد کک و مک،لک های پوستی و علایم زودرس پیری همراه با چین و چروک و افزایش خطر سرطان پوست، از اثرات دراز مدت آفتاب برپوست هستند ودر افرادی که پوستشان به مدت طولانی در معرض آفتاب قرار دارد، ایجاد میشوند)

با توجه به اثرات منفی ذکر شده راههایی برای حفاظت دربرابر آفتاب همچون محصولات ضد افتاب و لباسهای محافظ،کلاه ، عینک و... وجود دارد.در این میان محصولات ضد آفتاب برای محافظت پوست مناطق باز بدن در برابر نور آفتاب طراحی شده اند و ضرورت دارند.

 

برای آب و هوای مناطق مختلف ایران،ضد آفتاب با چه درجه حفاظت کنندگی در برابر آفتاب مناسب تر است؟

 (فاکتورمحافظت در برابر آفتاب یاSun  Protection  Factor) درواقع بیانگر قدرت محصول است و نشانگر میزان اثربخشی یک ضد آفتاب در محافظت از پوست در برابر اشعه های ماوراء بنفش خورشید می باشد.به عبارتی عدد, مدت زمانی که پوست طول می کشد تادچار آفتاب سوختگی گردد را مشخص می کند. این مدت زمان برای افراد مختلف متفاوت است.مثلا اگر فردی پس از گذشت 10 دقیقه زیر نورخورشید دچار آفتاب سوختگی شود،و از ضد آفتاب با درجه 20 SPFاستفاده کند،این زمان به 200 دقیقه افزایش می یابد و به این معنی که است ضد آفتاب 20 برابر بیشتر در مقابل اشعه محافظت میشود.

 با توجه به بررسی مخصصان و توصیه های آنان،عموما برای آب و هوای ایران وبرای یک پوست طبیعی بدون عارضه و بیماری وبا میزان تابش معمول آفتابSPF،30 توصیه میشود و بالاتر از آن برای افراد دارای بیماریهای پوستی خاص و ضایعات حساس به آفتاب با تشخیص متخصص پوست یا برا ی زمانهای طولانی تر و شرایط شغلی یا فعالیتی خاص مورد استفاده قرار میگیرد. مصرف یکSPF بیش از 30 ضرورتا بهتر نیست، به گونه ای که افزایش غلظت کرم ضد آفتاب سبب تحریک پوست می شود در حالیکه محافظت اضافه کمتری را اعمال میکند.

 لازم به ذکر است که در محصولات ضد افتاب،عدد عموما نشانگر میزان محافظت در برابر اشعهUV-B است و طبق بررسی های اخیر نشان داده شده است که تنها برخی از محصولات قادرند که در برابرUV-A نیز خاصیت محافظت کنندگی داشته باشند. یک محصول دارای =SPF10 باعث مهارUV-B به میزان 90% و =SPF15 مهار تا 93% و =SPF30 مهار تا 97% را باعث می شود.

 هم اکنون در نسل جدید محصولات ضد آفتاب علاوه برمحافظت در برابر انواع طیف ماوراء بنفش ،بدنبال ایجاد محافظت ایمونولوژیک نیز هستند که میزان این محافظت نیز باIPF (فاکتور محافظت ایمونولوژیک یا Immunologic  Protection Factor) بیان میشود. ضرورت این مساله برای افزایش ایمنی پوست و محافظت بیشتر در برابر بروز بیماریهایی چون سرطان است، چرا که اعتقاد براینست که در نواحی در معرض آفتاب، فعالیت سیستم ایمنی سلولی نیز کاهش می یابد.

 

برای پوست های مختلف( چرب، خشک  ومعمولی) چه نوع ضد آفتابی مناسب تر است؟

 بهترین ضد آفتاب برای نوع پوست شما آن است که بتواند ایمنی کافی را بوجود بیاورد. توجه کنید که مشورت با پزشک در انتخاب کرم ضد آفتاب مناسب توصیه می شود، بخصوص اگر از داروهایی که حساسیت به نور را افزایش می دهند. استفاده می کنید یا پوست حساسی دارید ،مشورت با پزشک ضروری است.

 یکی از نکات مورد توجه در استفاده از ضد آفتاب ها ،وجود محصولات با پایه مواد مختلف است، مثلا ضد آفتاب دارای پایه چربی را برای پوستهای چرب توصیه نمیکنند. لذا محصولات ضد آفتاب مختلفی متناسب با نوع پوست ، عرضه میشود که رعایت آن در دراز مدت ، استفاده از این محصولات را برای مصرف کننده مطلوب تر می نماید، برای پوست خشک از لوسیون یا کرم بهتر است استفاده گردد.اگر پوستتان چرب است و یا مستعد آکنه می باشد، از کرم های دارای پایه آب یا الکل ( به صورت ژل ) استفاده کنید. ضد آفتاب دارای پایه الکل را نباید به هیچ وجه برای پوستهای ملتهب یا دارای اگزما بکار برد.

 نکته دیگر استفاده از ضد آفتابها ، حفظ رطوبت پوست است لذا توصیه می شود که این محصولات همراه با مرطوب کننده ها استفاده شوند ( مدتی قبل از ضد آفتاب ، مرطوب کنند ه استفاده شود) ویا از محصولات ضد آفتابی که خود دارای مرطوب کننده هستند بهره گرفته شود.

 

ترتیبی که "دکتر خوب " برای خواندن مطالب مبحث " ضد آفتاب" به شما پیشنهاد میکند :

  1. ضرورت استفاده از ضد آفتاب
  2. ضدآفتابهای مختلف