ثبت نام اعضا | ورود اعضا

انواع قرص ها

انواع قرص ها

انواع قرصها:

قرص‏های با پوشش قندیSugar coated (S.C.) Tab :

در این شکل دارویی هسته مرکزی را با شربت پوشش داده‌اند. طعم و بوی دارو حس نمی‌شود و دارو در مقابل نور به طور نسبی محافظت می‌شود. قرص‏های S.C عموماً دارای ظاهر زیبا و خوش رنگ هستند از این رو شایع‏ترین اشکال داروی مسموم کننده کودکان است. ساخت پرزحمت و وقت‌گیر آن‏ها از معایب آن‏ها است. به قرص‏هایS.C  ،دراژه نیز گفته می‌شود. مانند ایبوپروفن که داروی ضد درد است.

قرصهای دارای پوشش لایه نازک Film coated (F.C.)Tab:

در این نوع قرص‏ها یک لایه پلیمری نازک برروی هسته مرکزی کشیده شده است. مزایای آن مانندS.C  است با این تفاوت که ظاهر زیبایی ندارد. مانند پروپرانولول (Propranolol).

 قرص‏های دارای پوشش روده‌ای Enteric coated (E.C.)Tab:

  در این نوع قرص پوشش روی قرص در pH اسیدی نامحلول و در پ‌-هاش قلیایی محلول است از اینرو اینگونه قرصها در روده باز می‌شوند. معمولاً داروهایی را که در اسید معده تخریب می‌شوند و یا برای معده اثر تحریکی دارند را به این شکل تهیه می‌کنند. همچنین با توجه به تفاوت پ-هاش در نقاط مختلف روده می‌توان دارو را طوری طراحی کرد که در قسمت معینی در روده باز شود و اثر خود را در آن ناحیه اعمال کند. مانند بیزاکودیل که داروی مسهل است و سولفاسالازین که در درمان کولیت (التهاب روده) کاربرد دارد.

قرص‏های گونه‌ای(bucal ) و زیر زبانی(sublingual):

 فرآورده‌های گونه‌ای را در بین گونه و آرواره قرار می‌دهند و فرآورده‌های  S.Lرا در زیر زبان قرار می‌دهند. در ایران شکل بوکال (گونه‌ای) موجود نیست. این داروها سریعاً و مستقیما وارد جریان خون شده و تحت تاثیر متابولیسم کبدی قرار نمی گیرند. ایزوسور باید Isosorbide)) که داروهای ضد آنژین صدری است، نمونه‌ای از قرص‏های زیر زبانی است.

 

قرص‏های جویدنی(chewable ):

 قرص‏هایی هستند که باید در هنگام مصرف جویده شوند. عموماً دارای موادی هستند که مزه خوشایندی دارند. داروهایی را به این شکل می‌سازند که حتماً باید در معده و یا در هنگام ورود به روده کاملاً باز شده باشد. مانند قرص‏های ضد اسید و داروی مبندازولMebendazole  که یک داروی ضد کرم و دایمتیکون است.

 

قرص‏های جوشان(effervescent tab):

 قرص‏های جوشان، قرص‏هایی هستند که در داخلشان اسید تارتریک، اسید سیتریک و بی‌کربنات سدیم وجود دارد و در اثر مجاورت با آب گاز دی‌اکسیدکربن CO2)) آزاد می‌کند. ۲CO آزاد شده علاوه بر متلاشی کردن قرص سبب ایجاد مزه مطلوب و پوشیده شدن مزه نامطلوب بخصوص مزه شوری فرآورده می‌شود. قرص‏های جوشان برای ترغیب کودکان به مصرف دارو بسیار مناسب‏اند ضمن این‏که فرآورده‌هایی که در محیط مایع ناپایدار هستند را می‌توان به این شکل تهیه کرد و سپس در هنگام مصرف به صورت محلول درآورد. مانند قرص جوشان ویتامین C. قرص‏های جوشان شدیداً به رطوبت حساس هستند، از این‏رو باید آن‏ها را در قوطی حاوی دارو نگهداری کرد و تا از قبل از مصرف نباید آن‏ها را از جلد درآورد.

 

قرص‏های پیوسته رهش Sustained Release (S.R.)Tab:

 قرص‏های پیوسته رهش یا طولانی اثر قرص‏هایی هستند که به واسطه اعمالی که روی آن‏ها انجام شده است، فرآورده خود را در مدت زمان طولانی تری آزاد می‌کنند. مزایای این دارو عبارتست از: کاهش دفعات مصرف دارو، افزایش رغبت بیمار به مصرف، کاهش عوارض جانبی و به صرفه بودن از نظر اقتصادی. لازم به تذکر است که هر دارویی را نمی‌توان به این شکل تولید کرد و یا هر دارویی را لازم نیست به این شکل درآورند. مانند تئوفیلین طولانی اثر (Theophylline S.R)

قرص‏های دارای یک شیار و دو شیار Scored & Double scored Tab:

قرص‏های یک شیاری و دو شیاری قرص‏هایی هستند که به ترتیب برروی آن‏ها یک شیار و دو شیار کشیده‌اند. قرص‏های فوق را می‌توان با قرار دادن چاقو و وارد کردن فشار به ۲ یا ۴ قسمت تقسیم کرد. مانند دیگوکسین (Digoxin ) که در بیماران قلبی استفاده می‌شود.